Методичне забезпечення ОПП «Агроінженерія» другого (магістерського) рівня


Методичні рекомендації висвітлюють мету і задачі дипломної роботи, тематику, рекомендації по підбору, систематизації і вивченню спеціальної літератури, нормативно-технологічної документації по проблемах наукових досліджень, збору, аналізу і оформленню матеріалів, та містять загальні вимоги до змісту, об’єму і оформлення випускних робіт. Виконання дипломної роботи спрямовано, в першу чергу, на формування у здобувачів інтегральної компетентності «Здатність розв’язувати складні задачі і проблеми у галузі агропромислового виробництва, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій та характеризується невизначеністю умов і вимог». Зміст дипломної роботи формує компетентності, визначені освітньо-професійною програмою «Агроінженерія» спеціальності 208 «Агроінженерія» підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти у Центральноураїнському національному технічному університеті.

Дослідницька практика є обов’язковою освітньою компонентою професійної підготовки освітньо-професійної програми «Агроінженерія» для здобуття ступеня вищої освіти магістра за спеціальністю 208 «Агроінженерія». Метою практики є набуття професійних навичок та вмінь здійснення дослідницької діяльності. Методичні рекомендації призначені для організації та проведення дослідницької практики здобувачів вищої освіти на другому рівні вищої освіти освітньо-професійної програми «Агроінженерія» Центральноукраїнського національного технічного університету.

Рекомендовані джерела інформації з дисципліни "Проектування мехатронних систем АПВ"

Методичні рекомендації містять планування обсягу, змісту, завдання,  форми і методів організації самостійної роботи, питання для самоконтролю, контроль та оцінювання результатів, оцінювання ефективності виконання здобувачем самостійної роботи.

У підручнику викладено основні положення проектування та експлуатації мехатронних систем. Значна увага приділена розробці апаратної частини мехатронних систем, до якої належать датчики, приводи, інтерфейсні пристрої та мікроконтролери. Описано основні положення синтезу алгоритмів керування рухом мехатронних систем.

The Mechatronics Handbook can serve as a reference resource for those very same design engineers to help connect their everyday experience in design with the vibrant field of mechatronics. More generally, this handbook is intended for use in research and development departments in academia, government, and industry, and as a reference source in university libraries. It can also be used as a resource for scholars interested in understanding and explaining the engineering design process.

The material in Mechatronics: An Introduction appeared in a more complete form in The Mechatronics Handbook that CRC Press and ISA-The Instrumentation, Systems, and Automation Society copublished. The Mechatronics Handbook was conceived as a reference resource for research and development departments in academia, government, and industry, and for university libraries. It also was intended as a resource for scholars interested in understanding and explaining the engineering design process. The success of the full-scale handbook spawned the idea that a more condensed book, providing a general impression of the subject, would benefit those searching for an overview of the mechatronics. This book intends to serve this new audience. 

У підручнику розглянуто принципи побудови і структура мехатронних систем. Проаналізовано конструкції мехатронних систем автомобілів. Розглянуто мехатронні системи тракторів та машин сільськогосподарського призначення. Приведено приклади інтелектуальної сільгосптехніки. Наведено словник скорочень і абревіатур які використовуються в назвах мехатронних систем автомобілів та тракторів.

Навчальний посібник призначений для формування знань, умінь і навичок науково-дослідницької роботи і здійснення інноваційної діяльності із застосуванням мехатронних і робототехнічних систем, та систем управління мехатронними і робототехнічними модулями та системами. Оскільки мехатроніка це напрямок сучасної науки, техніки і технології, який виключно динамічно розвивається, а отже і визначає вигляд техносфери нового століття. Головне завдання мехатроніки полягає в створенні інтелектуальних машин і рухомих систем, які мають якісно нові функції та властивості.

Навчальний посібник складено для студентів усіх форм навчання освітнього рівня «магістр» за спеціальністю 141 – Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка з метою допомоги під час підготовки до занять та екзаменів із дисциплін «Системи електропостачання в електромехатронних комплексах» та «Сучасні технології діагностики електромехатронних систем транспортних засобів»

Розглянуто основи теорії систем, системного аналізу та сучасної теорії керування. Викладено основні визначення та математичні моделі лінійних систем керування. Значну увагу приділено оптимальному керуванню динамічними системами за принципом максимуму, методом динамічного програмування та за класичним варіаційним численням. Наведено методи фільтрації та особливості керування стохастичними динамічними системами, а також визначено властивості лінійних систем: керованість, спостережуваність та ідентифікованість. Розглянуто методи створення інтелектуальних систем керування, принципи нейронного і нейронечіткого керування, наведено адаптивні системи керування з авторегресійними структурами, а також комбіновані системи робастного і адаптивного керування.

Даний курс лекцій з мехатроніки був задуманий як опорний ресурс для спеціальності «Галузеве машинобудування», зі спеціалізацією «Колісні та гусеничні транспортні засоби». Тому в ньому викладені не тільки загальні питання побудови сучасних мехатронних систем загального машинобудування, а й розглянуті варіанти реалізації автоматичного електронного керування механічними вузлами, системами та агрегатами сучасних автотранспортних засобів.

Дисципліна інженерії біосистем виникла в 1990-х роках із традиційних опорних пунктів сільськогосподарської та харчової інженерії з метою просування інженерних рішень для створення стійкого світу з великою кількістю їжі, води та енергії, зберігаючи при цьому здорове середовище. Хоча дисципліна продовжує зростати, так і попит на якісні освітні ресурси, які викладачі можуть використовувати для викладання курсів інженерії біосистем. Видання цієї книги є важливим кроком у задоволенні цього попиту.

Рекомендовані джерела інформації з дисципліни "Законодавство, охорона праці в галузі та інженерна екологія"

Методичні рекомендації до виконання практичних робіт для здобувачів другого (магістерського) ступеня вищої освіти спеціальності 208 "Агроінженерія" освітньо-професійна програма "Агроінженерія. Метою вивчення навчальної дисципліни «Законодавство, охорона праці в галузі та інженерна екологія» є формування знань та вмінь щодо практики використання законодавчих вимог у сфері аграрного виробництва, у сфері стану i проблем охорони праці в галузі згідно з законодавчими нормативно-правовими актами України, формування навичок з нормалізації стану навколишнього середовища в зоні впливу агропідприємств для забезпечення збалансованого природокористування, екологічно орієнтованої діяльності, ефективного впровадження природоохоронних і ресурсозберігаючих заходів.

Методичні рекомендації містять планування обсягу, змісту, завдання,  форми і методів контролю самостійної роботи, виконання здобувачем запланованої самостійної роботи, контроль та оцінювання результатів, їх систематизацію, оцінювання ефективності виконання здобувачем самостійної роботи.

У навчальному посібнику викладено базові положення аграрного права та законодавства, що регулює аграрно-правові відносини. Посібник рекомендовано для викладачів, аспірантів і студентів закладів вищої освіти, наукових та практичних працівників. 

Підручник розрахований, передусім, на студентів вищих юри­дичних навчальних закладів, котрі вивчають аграрне право як нор­мативну дисципліну. Його можуть успішно використовувати вик­ладачі правознавчих закладів для підготовки відповідних лекційних курсів. Він може бути корисним для студентів економічних, аграр­них, землевпорядних і природоохоронних спеціальностей вищих навчальних закладів, а також для широкого загалу читачів, які ці­кавляться проблемами аграрного права України.

У підручнику на основі чинного аграрного законодавства доступно і систе‑ матизовано викладено зміст галузі аграрного права, роз’яснено його специфіку, яка обумовлена особливостями сільськогосподарського виробництва. Призначений для використання в навчальному процесі студентами, аспіран‑ тами, викладачами юридичних, аграрних, економічних закладів вищої освіти, практичними працівниками органів державної влади, місцевого самоврядування та іншими зацікавленими особами у питаннях аграрного права.

Підручник буде корисним широкому колу читачів: студентам юридичних і аграрних спеціальностей, викладачам, аспірантам і науковцям, які працюють над аграрноправовою та суміжною проблематикою. Матеріали підручника призначаються також практичним працівникам аграрної сфери та всім, хто цікавиться правовими проблемами сільського господарства України.

Навчальний посібник містить загальні вимоги з усіх питань охорони праці підприємства в різних видах промислової та економічної діяльності. Для викладачів і студентів вищих навчальних закладів всіх спеціальностей фахівців. Може бути використаний слухачами курсів підвищення кваліфікації, а також державними службовцями і працівниками підприємств.

Викладено основні положення міжнародних і державних норм щодо ефективного управління охороною праці відповідно до типової навчальної програми однойменної нормативної дисципліни. Навчальний посібник містить загальні вимоги з усіх питань охорони праці підприємства в різних видах промислової та економічної діяльності. Для викладачів і студентів вищих навчальних закладів всіх спеціальностей фахівців. Може бути використаний слухачами курсів підвищення кваліфікації, а також державними службовцями і працівниками підприємств.

Навчальний посібник з дисципліни ”Основи охорони праці” написано у відповідності до вимог “Освітньо-професійної програми вищої освіти України” для студентів освітньо-професійного рівнів “спеціаліст” та “магістр”. Посібник призначений для студентів природничих та інженерних факультетів вищих навчальних закладів України 3-го і 4-го рівня акредитації. Посібник містить матеріали до семінарських і практичних робіт з дисципліни “Основи охорони праці”, контрольні запитання до кожної з тем, глосарій з охорони праці і тести для письмових контрольних робіт.

У навчально-методичному посібнику викладено матеріал до практичних занять з основ охорони праці. Розглянуто питання з правових, організаційно технічних, санітарно-гігієнічних заходів і засобів збереження здоров’я та працездатності працівників. 

Висвітлені правові та організаційні основи охорони праці в рослинництві, причини травматизму та професійної захворюваності в галузі та заходи щодо їх профілактики, пожежної безпеки на сільськогосподарських підприємствах, соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Для студентів з агрономії вищих аграрних навчальних закладів.

Підручник присвячений методичним і методологічним питанням інженерної екології, та приладам для забезпечення моніторингу екологічних параметрів, методам, приладам та автоматизованим системам для забезпечення екологічного моніторингу, встановленню впливу промислових підприємств на навколишнє середовище, визначенню екологічного ефекту та економічній оцінці природоохоронних заходів. Підручник рекомендований для вивчення студентами курсу «Інженерна екологія». Підручник призначений для бакалаврів, магістрів та аспірантів технічних спеціальностей і може бути корисним для керівників дипломних та магістерських робіт. Підручник містить екологічний словник, який надає можливість краще ознайомитись із екологічними термінами та додатки з основними законами природи і екології і критеріями оцінки стану довкілля.

У другому виданні підручника розглянуто актуалізовану базову міждисциплінарну систему теоретичних, методологічних та технологічних знань з інженерної екології для підготовки інженерів синергетичної інноваційної компетентності з орієнтацією на тенденції глобального інноваційного та екологічного імперативів на період до 2030–2050 років; моделі технологічного синергізму четвертої промислової революції. Висвітлено синергетичні основи екологічної інженерії сталого розвитку, системної інженерної екологізації виробництва, інфраструктур з посиланням на закордонний досвід та вітчизняні проблеми; розглянуто системну модель екологічно чистого підприємства повного життєвого циклу продукції; аерокосмічні технології екологічної інженерії. Наведено рекомендовані переліки структурних складових професійних компетенцій за спеціальністю «Інженерна екологія» з метою сприяння формуванню моделей інтегрованої інженерно-екологічної компетентності фахівців різної галузевої спеціалізації. Для освітнього ступеня магістра інженерної міждисциплінарної освіти, систем післядипломної освіти та самоосвіти. Буде корисним для викладачів закладів вищої освіти у проектуванні інтегрованих моделей професійної компетентності випускників.

Рекомендовані джерела інформації з дисципліни "Технологічні системи в рослинництві"

Методичні рекомендації містять планування обсягу, змісту, завдання,  форми і методів контролю самостійної роботи; виконання здобувачем запланованої самостійної роботи; контроль та оцінювання результатів, їх систематизацію, оцінювання ефективності виконання здобувачем самостійної роботи.

В представленому довіднику викладені матеріали, які необхідні для навчального процесу підготовки інженерів-механіків сільського господарства, для працівників інженерної служби в селі, а також для спеціалістів аграріїв всіх рівнів, які знайдуть тут необхідні дані для вирішення практичних завдань з оптимізації сільгосптехніки, для експлуатаційних розрахунків з ефективного придбання, комплектування і використання цієї техніки. 
Довідник складається з семи основних розділів, де висвітлено умови і особливості використання сільгоспмашин, включаючи природнокліматичні зони України, грунти, дороги тощо, забезпечення техніко-енергетичних показників тракторів, сільгоспмашин, їх раціонального складу (методики визначення і розрахунків) і продуктивності з розрахунками експлуатаційних витрат. Значну увагу приділено в довіднику проблемі екологічності сільгосптехніки, включаючи питання екологічної безпеки і ергономіки. 

Висвітлено методику та результати аналізу повної енергоємності механізованих технологічних процесів рослинництва, показана її ефективність. Даний  посібник може бути корисним фахівцям сільського господарства, а також студентам при курсовому і дипломному проектуванні для визначення енергетичної
ефективності механізованих технологічних процесів рослинництва.

Обґрунтована необхідність оцінки і вибору техніки і технології в рослинництві за тріадою критеріїв збереження (енергоресурсів, екосистеми і біопотенціалу  сільгоспкультур); викладено розроблену методику та результати визначення нормативних критеріїв, а також алгоритм обрахунку тріади. Книга підготовлена, як рекомендація для фахівців механізованого рослинництва, так і для студентів інститутів аграрного профілю, і може бути використана при розробці  технологічних карт, курсових і дипломних проектів.

Зміст цієї книги присвячений одній із важливих проблем індустріального рослинництва – проблем якості механізованих операцій. Пропонується різноманітні показники якості відповідним перерахуванням зводить до єдиного інтегрального показника, яким являється коефіцієнт реалізації біопотенціалу сільгоспкультур. На прикладі головних механізованих операцій при виробництві провідних польових культур, подані залежності реалізації біопотенціалу від найвагоміших показників якості механізованих робіт та від строків виконання цих робіт. Подано також оптимальні і допустимі режими роботи основних машин за впливом на довкілля. Книга підготовлена у вигляді рекомендацій для керівників господарств, спеціалістів, фермерів і механізаторів, яких цікавить і  хвилює доля врожаю при механізованому виробництві рослинної продукції та майбутнє нашого довкілля.

Висвітлені теоретичні основи, суть, еволюція і характеристика сучасних систем землеробства у контексті біосферної парадигми природокористування, закону ноосфери В.І. Вернадського і осмислення змісту системи як наукової категорії . Обґрунтована необхідність відтворення родючості ґрунту і проектування адаптивно-ландшафтних систем землеробства. Викладені методологічні і теоретичні основи сучасних систем землеробства. Велику увагу автори приділили системі сівозмін – головній складовій будь-якої системи землеробства, яка визначає агрономічну стратегію підвищення продуктивності орних земель. Висвітлено агроекологічне групування земель, природоохоронна організація території, агроекологічні основи обробітку і удобрення ґрунту, шляхи призупинення і подолання ґрунтових деградаційних процесів.

Мета посібника "Проектування технологічних ліній та систем машин у рослинництві" - дати майбутньому інженеру-механіку теоретичні знання та практичні навички з питань проектування технологічних процесів виробництва продукції рослинництва, обгрунтування і використання системи машин для комплексної механізації вирощування та збирання сільськогосподарських культур.

«Проектування технологічних процесів у рослинництві» – це дисципліна, метою вивчення якої є здобуття теоретичних знань та практичних навичок з проблеми проектування технологічних процесів виробництва продукції рослинництва, обґрунтування і використання системи машин для комплексної механізації вирощування та збирання сільськогосподарських культур. Основою інженерно-технічного забезпечення виробництва продукції рослинництва повинна бути сукупність технологічних ліній та машинних технологій з урахуванням зональних умов.

Навчальний посібник націлений на формування у студентів базового комплексу знань з технологічних основ органічного землеробства і рослинництва. У навчальному посібнику відповідно до освітньої програми висвітлено біологічний потенціал продуктивності посівів сільськогосподарських культур, основні принципи формування високопродуктивних посівів, технологічні аспекти реалізації потенціалу сортової продуктивності та суть сучасних інтенсивних технологій органічного землеробства і рослинництва. Розробниками посібника узагальнено й систематизовано теоретичні надбання у сфері органічного землеробства і рослинництва.

Рекомендовані джерела інформації з дисципліни "Моделювання машин та обладнання для агропромислового виробництва"

Методичні рекомендації містять планування обсягу, змісту, завдання, форми і методів організації самостійної роботи, питання для самоконтролю, контроль та оцінювання результатів, оцінювання ефективності виконання здобувачем самостійної роботи.

Методичні рекомендації сприятимуть підвищенню рівня математичної підготовки здобувачів освіти. Розглянуто побудову аналітичної ММ руху точки, чисельний розв’язок диференціального рівняння, розв'язок задачі лінійного програмування графічно та у системі Mathcad, постановка та розв'язок задач оптимізації аналітичним методом та з використанням системи Mathcad, статистична обробка результатів експериментальних досліджень.

Методичні рекомендації сприятимуть підвищенню рівня математичної підготовки здобувачів освіти. Розглянуто побудову та використання ММ обробки та графічного відображення результатів експерименту, ММ системи роздачі кормів, ймовірнісну ММ сівби.

У навчальному посібнику викладено основні поняття та положення математичного моделювання процесів і машин. Для отримання практичних навичок при моделюванні машин, процесів і технічних систем до складу посібника входять матеріали для виконання практичних робіт. Посібник орієнтовано для використання при підготовці фахівців зі спеціальностей: «Агроінженерія», «Галузеве машинобудування» при вивченні курсів: «Математичне моделювання сільськогосподарських машин», «Математичне моделювання процесів і систем», «Моделювання технічних систем» та ін., виконанні курсових проектів і робіт на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр». Для студентів, аспірантів і викладачів вищих закладів освіти та інженерно-технічних працівників.

Підручник спрямований на розвиток творчого мислення та професійної компетентності здобувачів вищої освіти з метою втілення науково-технічних ідей в реальні конструкції машин, впровадження нових технічних рішень у виробництво. В основу висвітлення алгоритму творення машин покладено історичний досвід появи перших об’єктів техніки й сучасні принципи розвитку машинобудування. Звернуто увагу на основи інженерної творчості, правила творення нової техніки та основи проектно-конструкторської діяльності Розділи, присвячені приводу і механізмам передачі руху та різним конструкційним матеріалам логічно доповнюють цілісність викладення матеріалу. Не залишилися поза увагою й питання технічної експлуатації машин. Наведено приклади творення машин, які висвітлюють практичний хід інженерної думки при творенні нового.

У посібнику викладено теоретичні та практичні основи математичного моделювання сучасних систем і процесів. Представлено узагальнену методику математичного моделювання для формалізованого опису, аналізу та різного способу організації математичного моделювання систем і процесів. Особливу увагу приділено можливостям сучасних інформаційних технологій з моделювання, аналізу, синтезу та оптимізації процесів і систем. Наведено приклади та розглянуто особливості використання базового математичного апарату для моделювання технічних систем. 

Розглядається методика проведення наукових досліджень технологічних систем при їх проектуванні та оптимізації. Описуються спеціальні математичні методи та приклади їх використання для моделювання, параметричної і структурної оптимізації технологічних процесів і машин. Навчальний посібник для студентів та магістрів машинобудівних спеціальностей ви­щих закладів освіти. Може бути корисний для аспірантів, викладачів і фахівців, які займа­ються проектуванням та оптимізацією технологічних процесів і машин.

Навчальний посібник містить відомості про класифікацію систем та методів їх моделювання, теоретичні основи та математичні методи моделювання складних систем. У посібнику розглянуто приклади побудови й дослідження математичних моделей, що досліджуються за допомогою аналітичних і чисельних методів; критерії та методи визначення стійкості систем; постановки й алгоритми розв'язування оптимізаційних задач; застосування методу статистичних випробувань при моделюванні систем; особливості побудови й дослідження регресійних моделей.

Розглянуто наукові основи моделювання виробничих процесів і систем на підприємствах будіндустрії. 

У навчальному посібнику наведено теоретичні основи створення математичних моделей машин, показано приклади розв’язування інженерних задач за допомогою системи комп’ютерної математики MathCAD, а також представлені рекомендована література. Навчальний посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів, що готують спеціалістів для сільськогосподарського виробництва. Може бути корисним викладачам, науковим співробітникам та аспірантам, які займаються питаннями математичного моделювання машин та інженерних задач.

У підручнику викладено основи теорії моделювання і базові принципи моделювання складних технічних і економічних систем. Докладно описуються моделі систем масового обслуговування, мережі Петрі та програмні генератори випадкових величин і процесів. Особливу увагу приділено технології імітаційного моделювання, зокрема методології проектування і програмної реалізації імітаційних моделей, плануванню і проведенню імітаційних експериментів, обробці та інтерпретації результатів моделювання. Розглянуто також програмні засоби і приклади моделювання виробничих та обчислювальних систем, бізнес-процесів. 

Рекомендовані джерела інформації з дисципліни "Методологія і організація наукових досліджень та методика викладання спеціальних дисциплін"

Методичні рекомендації містять планування обсягу, змісту, завдання,  форми і методів організації самостійної роботи, питання для самоконтролю, контроль та оцінювання результатів, оцінювання ефективності виконання здобувачем самостійної роботи.

Метою даного навчального посібника є допомога студентам агротехнічних спеціальностей під час виконання науково-дослідного розділу магістерських кваліфікаційних робіт.

У навчальному посібнику викладені основні аспекти науково-технічної діяльності людини у сфері сільськогосподарського машинобудування. Посібник може бути корисним студентам, аспірантам та іншим науковцям, які роблять перші наукові кроки в галузі дослідження робочих органів сільськогосподарських машин.

Навчальний посібник призначено для вивчення та використання в лабораторних роботах студентами, науковими працівниками – в роботі по дослідженню реальних об’єктів керування в різних областях науки і техніки. Для високоякісного керування реальними об’єктами необхідно побудувати математичну модель причинно – наслідкових зв’язків. В посібнику подано матеріал, як від загального підходу, використовуючи принцип орієнтації на головну ціль, побудувати за апріорними даними і результатами натурного експерименту на об’єкті, таку математичну модель, за якої якнайкраще вирішується головна задача (управління, діагностики параметрів, прогнозування поведінки об’єкта та ін.).

Навчально-методичний комплекс містить в собі програму дисципліни, навчально-тематичні плани, навчально-методичні матеріали для студентів денної та заочної форм навчання, лекційні матеріали у конспектно-схематичному вигляді, тлумачний словник термінів, перелік питань та тестові завдання для поточного та підсумкового контролю знань студентів, перелік рекомендованої літератури. Розглядається сутність поняття про науку, її виникнення та еволюція. Розкриваються основні методи наукових досліджень, особливості вузівської науки в умовах ринкових відносин, форми науково-дослідної роботи студентів та її організації. Значна увага приділена раціональній організації праці науковців, пошуку науково-технічної інформації, визначенню ефективності науково-дослідних робіт.

У навчальному посібнику наведено методи планування та здійснення експерименту у технічних галузях наукових досліджень та виробництва. З багатьма прикладами розглянуті питання вибору устаткування, вимірювальних засобів, уникнення грубих похибок і обробки результатів експерименту. Навчальний посібник у першу чергу пропонується магістрантам спеціальностей технічного спрямування. Він може бути корисним також аспірантам, молодим вченим і інженерам.

Подано відомості про основні поняття, теоретичні підґрунтя та математичні методи аналізу даних. Розглянуто основні параметри описової статистики, методи побудови емпіричних функцій розподілу, принципи побудови й критерії перевірки гіпотез про однорідність вибірок та їх відповідність певним законам розподілу, теоретичні основи та базові алгоритми дисперсійного, кореляційного, регресійного та факторного аналізу, а також методи класифікації даних. 

Посібник містить методичні рекомендації, завдання, перелік педагогічних джерел і додатки, які, на нашу думку, допоможуть студентам магістрам, молодим викладачам вищої школи, а також аспірантам опанувати курс «Методика викладання, педагогіка та психологія вищої освіти». 

Навчальний посібник підготовлений відповідно до програми цього курсу для підготовки магістрів технологічної освіти. У ньому представлені загальні питання педагогіки вищої школи та аналіз становлення системи професійної підготовки вчителів для освітньої галузі “Технології”. Розширено викладено викладання інтегрованих курсів технічних дисциплін. Увага приділена сучасним технологіям навчання та кредитно-модульній системі оцінки знань студентів. Для викладачів, аспірантів, магістрантів та керівників закладів освіти.

Пропонований навчальний посібник призначений для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти у процесі вивчення дисципліни «Методика викладання технічних дисциплін». Навчальний посібник містить теоретичні відомості з кожної теми, що забезпечує ґрунтовне оволодіння навчальним матеріалом. Теми містить приклади практичних або лабораторних завдань, які студенти виконують у процесі опанування технічних дисциплін. Пояснення закономірностей процесу розв’язування базових задач дозволяє простежити теоретичні, практичні та технічні етапи виконання. Усвідомлення студентами мети та послідовності розв’язування запропонованої задачі сприятиме розвитку логічного мислення, професійних умінь, без яких неможлива подальша професійна діяльність. Наведено приклади діагностування (тестові завдання, контрольні запитання, задачі для самостійного розв’язування).

Рекомендовані джерела інформації з дисципліни "Система точного землеробства та інформаційне забезпечення АПВ"

Метою вивчення навчальної дисципліни є формування у здобувачів вищої освіти знань і вмінь впровадження й використання систем точного землеробства в умовах підприємств агропромислового виробництва, а також застосування методики і методології аналізу даних щодо них.

У навчальному посібнику наведено методичні рекомендації для проведення практичних занять, викладено мету кожного заняття, теоретичні передумови, порядок проведення і контрольні запитання.
Навчальний посібник із дисципліни "Система точного землеробства" рекомендований студентам спеціальностей 208 "Агроінженерія" та 133 "Галузеве машинобудування"

Проаналізовані можливості застосування комплексних (багатокомпонентних) навігаційних систем машинно-тракторних агрегатів для виконання операцій високоточного дозування технологічних матеріалів у системі точного землеробства. 

У навчальному посібнику викладено відомості щодо роботи з програмою пакета Microsoft Office 2016 – Excel. З багатьох можливостей цієї програми розглянуті найбільш важливі для створення документів в різних професійних сферах. Основна увага приділяється опису методики практичної роботи. Посібник рекомендовано студентам, для яких комп'ютерні технології є допоміжними в роботі за фахом, - майбутнім правознавцям, міжнародникам, економістам та ін. Він може бути використаний як для аудиторних, лабораторних і практичних занять, так і для самостійної роботи.

Greenhouse gases released by agriculture account for 19% of global greenhouse gas emission. Moreover, the abuse of pesticides and fertilizers is a fundamental cause of soil and water pollution. Finding sustainable countermeasures for these problems requires completely new approaches and the integration of knowledge. Precision agriculture (PA) is a technology that reduces environmental pollution with minimal input (e.g., fertilizer, herbicides, and pesticides) and maximize the production of high-quality crops by monitoring the conditions and environment of farmland and crops. However, the lack of data—a key technology for realizing PA—remains a major obstacle to the large-scale adoption of PA. Herein, we discuss important research issues, such as data managements and analysis for accurate decision-making, and specific data acquisition strategies. Moreover, we systematically review and discuss electrochemical sensors, including sensors that monitor the plant, soil, and environmental conditions that directly affect plant growth.

Precision farming innovations are designed to improve the efficiency of agricultural activities via minimal initial input of material and human resources and avoiding harmful effects on the environment on one hand and automatizing the production on another hand, thus providing environmental, social and economic benefits. In the article, the tendencies in the adoption of precision agriculture technologies (PAT) in Ukraine were observed, with a specific focus on cooperatives as a valuable tool of social and solidarity economy helping to achieve progress in local rural development. On the example of cooperatives, applying a technology acceptance model (TAM) has identified how the adoption of new smart farming tools influence their behavior in implementing technological innovations. The results of the study will be of particular interest to representatives of other cooperatives and to agribusiness players engaged in agriculture or software development. In addition, the outputs will be useful for researchers in the field of the socio-economic development of territories and the impact of new technologies on it, as well as for local governments and higher-level government officials, which can contribute to the implementation of better rural development strategies.

Many regions of the world have unpredictable rainfall, making agriculture impossible to sustain without diverse irrigation technologies. Irrigation has a huge impact on crop productivity, but traditional irrigation systems can be replaced with Advanced and Smart irrigation techniques, which can enhance production yield even more. In arid regions where water is scarce, drip irrigation is a good option because water is supplied at a low rate and it also saves a lot of water, whereas, in horticulture, sprinkler systems are widely used because they do not require large pipelines all over large lands and instead spray water droplets all over the area like rain. The purpose of this article is to analyze the various types of smart drip and sprinkler irrigation systems with the help of IoT and also find solution for the various challenges found in the various methods. Various irrigation technologies which include IoT are reviewed, with a focus on smart drip and sprinkler systems. Various comparisons have been conducted between various methods to find the most efficient one in both irrigation techniques. A table summarizing the similarities between the various methods is also presented. Finally, all of this leads to saving water and making farmers' work easier.
 

This paper is brief about Agriculture 4.0 and its condition. Smart farming, Various key technologies and specific domains for the Exploring Agriculture 4.0 Domain are discussed in detail and, finally, identified and discussed significant applications of Agriculture 4.0 technologies. These technologies are essential to our lives since they simplify our daily duties without recognising them. In Agriculture 4.0 systems, fleets of digitised equipment employ current infrastructures like cloud computing to connect, identify the processing condition of different regions and the requirement for input materials and coordinate the machinery.

У курсі розглянуті та відображені шляхи і методи вирішення актуальних проблем високоефективного використання сільськогосподарської техніки в польових умовах з метою отримання максимальних біологічних врожаїв з мінімальними витратами і збереженням родючості землі та навколишнього середовища. 

Технології точного землеробства, розроблені інженерами Deere & Company, покликані підвищити ефективність сільського господарства, скоротити витрати і спростити управління технікою. Вони масштабуються і підходять як для відносно невеликої ферми, так і для великого агрохолдингу. Так, сучасний навігатор для трактора допоможе розпізнати межі ділянки, а системи автоматизації знизять витрати на працівників. Устаткування для точного землеробства розроблено на базі сучасних технічних і програмних рішень і дозволить задіяти всю нову або відносно нову техніку. Рішення для точного землеробства доступні всім бажаючим. 

Корпорація Майкрософт пропонує наставництво в прямому ефірі, щоб допомогти вам з вивченням формул Excel, підказок і не тільки. Це допомагає заощадити час і вивести свої навички на наступний рівень.

Чи є у вас ідея, щоб база даних допомогла робочій групі працювати ефективніше? У програмі Access вам не обов'язково бути розробником для його реалізації.

Користуйтеся перевагами своїх даних у програмі Access, не створюючи код і не ставши фахівцем із бази даних. Використовуйте шаблони для швидкого створення баз даних. Легко знаходьте та звітуйте про дані, які зберігаються в Access. Створення форматних форм введення даних. Імпорт, перетворення та експорт різноманітних джерел даних.

Рекомендовані джерела інформації з дисципліни "Логістика в АПК"

Метою вивчення навчальної дисципліни є формування знань та вмінь щодо концепції логістики в агропромисловому комплексі (АПК), практики використання логістичного підходу в системах постачання, виробництва, збуту, транспортного та інформаційного забезпечення, управління запасами та складування на підприємствах АПК, формування навичок роботи з логістичними операціями, функціями та реалізацією ефективного логістичного підходу.

Бібліографічний покажчик включає в себе : інформаційні джерела (книги, монографії, розділи монографій, навчальні видання, довідкові видання, статті з періодичних та наукових видань, автореферати дисертацій) впродовж 1997– 2021 рр. 

У навчальному посібнику зібраний, систематизований та викладений теоретичний і методичний матеріал, який охоплює практичні питання дисципліни «Транспортний процес в АПК». Наведені загальні поняття про транспортний процес, наведені наукові основи інженерного забезпечення ефективного використання транспортних засобів та процесів в АПК. У навчальному посібнику для виконання практичних робіт розглянуто діючі методики розробки сукупності правил повного використання потенційних можливостей транспортних засобів та процесів в АПК за конкретних природно-виробничих умов, визначення потреби в цих засобах та процесів в АПК з метою досягнення запрограмованих кінцевих результатів і дотримання вимог. Представлено розрахунки транспортування вантажів у сільському господарстві та експлуатації транспортних засобів, вибір та обґрунтування раціонального складу, кінематики і графіків руху транспортних тракторних й автомобільних агрегатів, методики розрахунку необхідного технічного парку засобів дія перевезень та навантажувально-розвантажувальних робіт

У курсі лекцій викладено зміст дисципліни «Транспортний процес в АПК». Наведені наукові основи інженерного забезпечення ефективного використання транспортних засобів та процесів в АПК. Розглянуто сутності і методики розробки сукупності правил повного використання потенційних можливостей транспортних засобів та процесів в АПК за конкретних природно-виробничих умов, визначення потреби в цих засобах та процесів в АПК з мстою досягнення запрограмованих кінцевих результатів і дотримання вимог. Представлено процеси транспортування вантажів у сільському господарстві, науково-теоретичні основи експлуатації транспортних ‘засобів, вибір та обгрунтування раціонального складу, кінематики і графіків руху транспортних тракторних й автомобільних агрегатів, методику розрахунку необхідного технічного парку засобів дія перевезень та навантажувально-розвантажувальних робіт.

Розкрито аспекти організації і планування виробництва в аграрних формуваннях. Основна увага приділяється обґрунтуванню планових показників розвитку аграрної сфери, раціональному використанню землі, основних і оборотних засобів, трудових ресурсів підприємств. Розглянуто питання планування показників ефективності виробництва продукції.

У навчальному посібнику системно викладено теоретичні засади і практичні рекомендації з інтегрованого управління матеріальними та пов'язаними з ними потоками в сферах виробництва та обігу. Матеріал посібника охоплює широке коло питань логістики, починаючи від теоретичних основ логістики, особливостей побудови логістичних систем різного рівня до процедур прийняття рішень по основних напрямах професійної діяльності менеджера з логістики. 

Рекомендовані джерела інформації з дисципліни "Проектування та оптимізація технологічних систем у тваринництві"

«Проектування та оптимізація технологічних систем у тваринництві» –дисципліна, яка спрямована на найбільш ефективне використання технологічного обладнання у різних сферах тваринницької галузі, оптимальному виборі та обслуговуванні технологічного обладнання при проектуванні та обслуговуванні тваринницьких комплексів. Опанування цієї дисципліни дає майбутнім спеціалістам можливість на основі проведення аналізу існуючих технологій тваринницької галузі визначити напрями удосконалення та оптимізації технологічних процесів виробництва продукції тваринництва та побудувати їх за мінімальних витрат ресурсів.

У посібнику наведено виробничо-технічну характеристику тваринницьких підприємств як об’єктів механізації технологічних систем у тваринництві. Розглянуті особливості функціонування та методика розробки і проектування механізованих потокових технологічних ліній і процесів з урахуванням агрозоотехнічних, санітарноветеринарних і екологічних, організаційних та техніко-економічних вимог, що висуваються перед сучасним виробництвом тваринницької продукції; основи наукових досліджень експлуатаційних властивостей машин та обладнання для тваринництва, виробничої і технічної експлуатації машин та обладнання тваринницьких підприємств. Для викладачів та студентів інженерних спеціальностей вищих аграрних закладів освіти. Становитиме практичний інтерес також для відповідних спеціалістів агропромислового комплексу.

Викладено питання розведення та вирощування сільськогосподарських тварин, оцінки поживності та класифікації кормів, технології їх заготівлі та раціональне використання. Описано технології виробництва молока, м’яса, вовни, курячих яєць, риби, хутра звірів, продукції бджільництва, використання коней у народному господарстві. Розглянуто особливості виробництва продукції тваринництва в особистих підсобних та фермерських господарствах. Для підготовки фахівців сільськогосподарських спеціальностей в аграрних вищих навчальних закладах ІІ – IV рівнів акредитації крім спеціальності «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва».

Посібник розроблено відповідно до навчальної програми і призначено для студентів спеціальності 208 «Агроінженерія», може бути рекомендований і для фахівців інших спеціальностей. Мета даного посібника – надати методичну допомогу студентам під час виконання практичних занять та самостійної роботи. У посібнику, у короткій формі, описано фізичні та механічні властивості кормів; наведено порядок визначення добової і разової потреби ферм у кормах та продуктивності ліній кормоцеху і вибору машин для нього; наведено конструктивно-кінематичний, силовий та енергетичний розрахунки молоткової дробарки і прес-гранулятора з кільцевою матрицею; наведено технологічно-конструктивний та кінематичний розрахунок мобільного бункерного кормороздавача; подано побудову схеми дискового різального апарата з криволінійним лезом; запропоновано методики визначення основних параметрів: барабанної соломосилосорізки, барабанної коренебульбомийки, шнекової коренебульбомийки, горизонтально-дискової коренебульборізки, горизонтальнолопатевого змішувача кормів, картоплезапарника, ланцюгово-скребкового транспортера для видалення гною, пульсатора доїльного апарата та сепаратора.

Підручник підготовлено відповідно до навчальної програми однойменного курсу для спеціальностей «Агроінженерія» та «Галузеве машинобудування» вищих навчальних закладів освіти. Висвітлені питання будови, принципу дії, класифікації та оцінки, а також основи теорії і методики розрахунку машин та обладнання тваринницьких підприємств. 

Курсовий проект з дисципліни «Проектування технологічних ліній та тваринницьких комплексів» представляє собою проект тваринницького підприємства з обґрунтованою комплексною механізацією технологічних процесів і детальною розробкою однієї або комбінованої потокової технологічної лінії.

Підручник підготовлено відповідно до навчальної програми однойменного курсу для спеціальностей 208 «Агроінженерія», 133 «Галузеве машинобудування», 192 «Будівництво та цивільна інженерія» вищих навчальних закладів освіти. Наведено вихідні дані та етапи проектування тваринницьких об’єктів, умови розробки потокових технологічних ліній.

У навчальному посібнику міститься стислий виклад методів економікоматематичне моделювання у відповідності до програми курсу «Оптимізаційні методи і моделі», який включає основи математичного програмування і економікоматематичного моделювання економічних процесів та ситуацій. Кожний розділ посібника містить теоретичні відомості, різноманітні приклади застосування методу моделей для аналізу типових економічних ситуацій, тести та перелік питань для контролю. 

Енерго- та ресурсозбереження в тваринництві – вагома складова частина навчальної дисципліни «Машиновикористання в тваринництві», що визначає комплекс організаційних, правових, наукових, виробничих, технічних, інформаційних і економічних заходів, реалізація яких спрямована на ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів і нетрадиційних відновлюваних джерел енергії при виробництві продукції АПК, зокрема галузі тваринництва. Навчальне видання адресовано здобувачам ступеня вищої освіти «Магістр» аграрних закладів вищої освіти IV рівня акредитації, а також слухачам ННІ післядипломної освіти та виробничникам.

У навчальному посібнику приведені задачі, організація виконання та структура кваліфікаційних робіт бакалаврів, спеціалістів і магістрів; методика виконання технологічних розрахунків кваліфікаційних робіт та конструктивних розрахунків машин та обладнання для тваринництва, методика виконання магістерських робіт. Посібник рекомендується для студентів вищих навчальних закладів України по спеціальностях 7.090.215 «Машини та обладнання сільськогосподарського виробництва» та 7.091.902 «Механізація сільського господарства», а також може бути корисний для слухачів курсів підвищення кваліфікації, наукових працівників і спеціалістів сільського господарства інженерного профілю.

У підручнику наведено організаційні основи технічного сервісу машин та обладнання тваринницьких ферм, планово-запобіжна система технічного обслуговування та технічне обслуговування машин і обладнання. Розглянуто методику планування ТО та розрахунку показників технічного обслуговування.

Підручник розроблено згідно з програмою дисципліни „Машини та обладнання для тваринництва” для студентів вищих навчальних закладів ІІІ-ІY рівнів акредитації освітньо-кваліфікаційного рівня „бакалавр”, „спеціаліст” і „магістр”, напрямок підготовки 0902 – „Інженерна механіка” та 0919 – „Механізація та електрифікація сільського господарства” за спеціальностями 6.090215 „Машини та обладнання сільськогосподарського виробництва” та8.091902 „Механізація сільського господарства”.

Підручник розроблено згідно з програмою дисципліни „Машини та обладнання для тваринництва” для студентів вищих навчальних закладів ІІІ-ІY рівнів акредитації освітньо-кваліфікаційного рівня „бакалавр”, „спеціаліст” і „магістр”, напрямок підготовки 0902 – „Інженерна механіка” та 0919 - „Механізація та електрифікація сільського господарства” за спеціальностями 6.090215 „Машини та обладнання сільськогосподарського виробництва” та 8.091902 „Механізація сільського господарства”.

В підручнику висвітлені питання будови, принципу дії, класифікації і оцінки машин та обладнання для кормоприготування. Приділено особливу увагу основам теорії і методики їх розрахунку. Розглядаються основи теорії машиновикористання у тваринництві, зокрема основні положення проектування тваринницьких підприємств; питання технологічної, технічної і виробничої експлуатації машин; основи монтажу і пусконалагодження; техніко-економічна оцінка використання машин при виробництві продукції тваринництва. Наведено організаційні основи технічного сервісу машин та обладнання тваринницьких ферм, планово-запобіжна система технічного обслуговування та методика планування технічного обслуговування з розрахунком основних показників. Підручник розраховано на здобувачів ступенів вищої освіти «Бакалавр» та «Магістр», аспірантів, інженерно-технічних працівників та науковців у закладах вищої освіти ІІІ-ІV рівня акредитації.

Рекомендовані джерела інформації з дисципліни "Забезпечення роботоздатності та ресурсу сільськогосподарської технікиі"

Методичні вказівки до виконання практичних занять з дисципліни «Технологія ремонту машин та обладнання» призначені для здобувачів спеціальності 208 «Агроінженерія». Представлені деякі технології ремонту та відновлення деталей, а також обладнання та устаткування, що використовуються при цьому. Особливу увагу приділено перевагам та недолікам розглянутих методів. Наведені практичні рекомендації при здійсненні технологій відновлення деталей.

У практикумі наведено методичні рекомендації до виконання практичних робіт з дисципліни «Теорія технічної експлуатації машин» у відповідності до робочої програми. Наведені методики оптимізаційних розрахунків з задач машиннотракторного парку, які вирішуються за допомогою теорій ймовірності, відновлення, масового обслуговування, математичної статистики та логістики. Розглянуті питання ефективності систем масового обслуговування; визначення потоку вимог при напрацюванні; розрахунку потреби об’єму. Кожна задача вирішена на прикладі з застосуванням сучасних величин функціонування машинно-тракторного парку. Наведені перелік варіантів для вибору вихідних даних для розрахунку та перелік літератури. Для студентів денної та заочної форми навчання за спеціальністю 208 «Агроінженерія».

Цей стандарт є переклад ISO 9001.2015  Quality management systems — Requirements (Системи управління якістю. Вимоги). Технічний комітет, відповідальний за цей стандарт, — ТК 93 «Системи управління якістю, довкіл­лям та безпечністю харчових продуктів» (підкомітет ПК 93/1 «Системи управління якістю»). Вимоги, зазначені в стандарті, відповідають чинному законодавству України.

В посібнику розглянуто методи виконання технічного сервісу тракторів, автомобілів, самохідних сільськогосподарських машин, обладнання для тваринництва та рослинництва. Розглянуто питання з організації їх технічного обслуговування та діагностування технічного стану.

В навчальному посібнику викладено теоретичні основи та особливості вітчизняного і закордонного технічного сервісу в агропромисловому комплексі. Розглянуто питання технічної експлуатації і забезпечення працездатності тракторів, методів та засобів їх діагностування. Приділено увагу відновленню працездатності сільськогосподарської техніки, зберіганню і консервації машин. Посібник призначено для студентів вищих навчальних закладів, які навчаються за спеціальністю «Агроінженерія», «Галузеве машинобудування». Буде корисний інженерно-технічним працівникам та всім, хто займається проблемами вдосконалення експлуатації й технічного обслуговування сільськогосподарської техніки.

Викладено основи технічного сервісу тракторів, автомобілів, самохідних сільськогосподарських машин, обладнання для утримання тварин та птахів. Розглянуто питання з організації їх технічного обслуговування та діагностування технічного стану. 

У підручнику наведено організаційні основи технічного сервісу машин та обладнання тваринницьких ферм, планово-запобіжна система технічного обслуговування та технічне обслуговування машин і обладнання. Розглянуто методику планування ТО та розрахунку показників технічного обслуговування. Підручник розраховано на студентів вищих аграрних навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації освітньо-кваліфікаційного рівня „бакалавр", „спеціаліст" і „магістр", напрямок підготовки 0902 – „Інженерна механіка" та 0919 – „Механізація та електрифікація сільського господарства" за спеціальностями 6.090215 „Машини та обладнання сільськогосподарського виробництва" та 8.091902 „Механізація сільського господарства".